Отвеждането на дъждовни води във вертикалните клонове на канализацията за битови канални води по принцип също се избягва, тъй като при евентуално запушване на някои канални участъци дъждовната вода (която не може да се спира като водопроводната) през сифоните на по-високо разположените етажи ще нахлуе в помещенията. При такива случаи трябва аварийно отпушване на канали. В някои случаи обаче е очевидно, че опасност от запушване не може да има — например към вентилационните тръби на тоалетните, разположени в сутерените или партерите, към които няма прикрепени никакви санитарни прибори (и следователно никакви сифони), или пък към някой вертикален клон (към горния му край) има малък брой санитарни прибори със сравнително чиста отпадъчна вода.
В подобни случаи по икономически съображения може да се възприеме правилото за отвеждане на дъждовните води във вертикалните клонове на домакинската канализация. Според други теории се допуска отвеждане на дъждовните води във вертикалните клонове на домакинската канализация при отводнителна площ до 100 кв. м. На водосточната воронка в такива случаи трябва да има обезателно мрежа отгоре, за да не влизат птици да си правят гнезда и по такъв начин да запушат тръбите (в практиката за отпушване на канали има такива случаи). Ако се отводняват балкони, ложи или други площи, обитавани от хора, при съединението им с битовата канализация трябва да се предвиди сифон за спиране на каналните газове.
Според нормите у нас се допуска отвеждане на дъждовна вода във вертикални канализационни клонове от тераси и балкони с площ до 10 кв.м. Водосточните тръби, закрепени по фасадите на сградите, се изработват от поцинкована ламарина. На долния им край, където има опасност от удари, се поставят чугунени водосточни тръби с диаметър 100, 120, 150 или 200 мм и съответно дължина 1050, 1100, 1250 и 1350 мм. На долния край на водосточната тръба, особено когато водосточните тръби нямат решетки и различни отпадъци навлизат в тръбата, е добре да се предвиди водосточно кладенче, което да предпазва навлизането на утайки и тежки примеси за да се избегне отпушване на канали. Основата на водосточното кладенче, в който се събират всички отпадъци, през известно време се изважда и почиства.