ВиК София – самовари

В недалечното минало са се използвали самовари за топла вода, може и сега в някои населени места да се употребяват, затова ние от ВиК София ще споделиме няколко думи по този въпрос.  В действителност вместо няколко спирателни крана се монтира специален кран-смесител, чрез който се постигат определени действия. Със самовара може да се получава топла вода не само за една вана с душ, но и за повече водочерпни кранове (душове, умивалници и прочие). В такъв случай обаче над всеки санитарен прибор трябва да има водочерпен кран, който се отваря при нужда. Черпената от водочерпните кранове гореща вода не се регулира от крана, през който минава студена вода, преди да влезе в самовара, а от кранове, през които водата минава, след като е излязла от самовара; затова такъв самовар се намира под напора на уличната вик мрежа и стените му трябва да бъдат по-дебели, за да издържат този напор. В този случай от самовара се черпи само гореща вода, която в смесители над санитарните прибори се смесва със студената вода от мрежата.

Ако се иска в самовара да има малък воден напор (1—2 м), а водочерпните кранове да бъдат два или повече, предвижда се казанче за прекъсване на водната струя. През средата наминалия век, този въпрос е бил актуален и ВиК София са разполагали с доста познания по тази тема.
Черпене на топла вода под напор, която да се затопля в безнапорен самовар, разположен в съседно помещение, може да се осъществи по следния начин. От мрежата за студена вода, която се намира при самовара и е под напор, се отклонява тръбно отклонение, което се вкарва в резервоара на самовара. Тук то във вид на серпентина се увива около димогарната тръба няколко пъти, а след това се извежда вън от резервоара на самовара, като се отвежда в съседно помещение, където завършва с водочерпен кран (например за кухненска мивка). При затопляне на водата в самовара се затопля и водата в напорната тръба, която може да се черпи в съседното помещение.

Температурата на черпената вода зависи от броя на обиколките на тази тръба в самовара, от температурата на студената вода и от температурата на горещата вода в самовара. Броят на обиколките на тръбата в самовара, т. е. нагрявната площ, се изчислява по начина, изложен в специален вик раздел — нагревни площи.
По този начин в съседно помещение могат да се отведат не само един, но и повече водочерпни кранове.
Описаното приспособление за получаване на топла вода под напор, в действителност е един скоростен нагревател и поради това и неговата нагрявна площ трябва да бъде сравнително доста голяма.
Водата в самовара може да се затопля и с пара или гореща вода. За целта в резервоара на самовара се монтира тръбна спирала, през която парата или горещата вода минава и се връща охладена. Който желае може да се разрови в старата литература във ВиК София и да се осведоми допълнително.

Вашият коментар